Kokosový olej

  • v kokosovom oleji sa nachádzajú zdraviu prospešné nasýtené mastné kyseliny so stredne dlhým reťazcom, ktoré sú dôležité pri stimulácii metabolizmu a sú ľahko stráviteľné – ide o tzv. zdravý tuk. 
  • Najväčšie zastúpenie má kyselina laurová, ktorá sa nachádza aj v materskom mlieku, je ľahko stráviteľná a má antivirotické účinky. Ďalej je to kyselina myristová, kaprylová, kaprinová a stearová. Aj vďaka nim je kokosový olej odolný voči oxidácii.
  • chráni imunitný systém, podporuje metabolizmus a trávenie, pôsobí prospešne pri poruchách štítnej žľazy, srdcovocievnych ochoreniach, žalúdočných vredoch, podvýžive, hypoglykemii, aj proti starnutiu
  • neobsahuje cholesterol, predstavuje rýchly zdroj energie a je vedecky potvrdené, že môže napomáhať aj pri chudnutí
  • je vhodný pre studenú kuchyňu, ale aj na vyprážanie a pečenie. Pri teplote do 25°C má tuhé skupenstvo.
  • okrem konzumácie je výborný aj v starostlivosti o pleť a vlasy. Odporúča sa pre všetky typy pokožky vrátane suchej a citlivej. Výborný je aj ako masážny olej alebo telové mlieko. Môže sa používať aj po holení, pri starostlivosti o pery a zuby a pri uštipnutí hmyzom. Hodí sa aj ako olej po opaľovaní alebo ako kúpeľový olej. Dajú sa z neho robiť rôzne vlasové zábaly, ale môže sa aj vtierať do vlasových korienkov alebo suchých a poškodených vlasov. Taktiež sa osvedčil proti lupinám. Vďaka silným antioxidantom je vhodný aj proti rôznym kožným ochoreniam ako kandidóza, kožné vyrážky, akné, ekzémy a pri hojení jaziev.